Προτεινόμενη δημοσίευση
Τρίτη 16 Ιουλίου 2024
Ο «Υπερτουρισμός» και η συζήτηση για την αναζήτηση ενός βιώσιμου μοντέλου
Πέμπτη 11 Ιουλίου 2024
Τουριστικός εξευγενισμός στις πόλεις
Τρίτη 9 Ιουλίου 2024
Κλιματική ουδετερότητα: 6 συγκεκριμένα βήματα από τους 6 ελληνικούς Δήμους
Το πλαίσιο συζήτησης κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η δικτύωση μέσω του Climanet (του δικτύου συνεργασίας των δήμων της Ελλάδας για την κλιματική ουδετερότητα), αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο για τις κοινές διεκδικήσεις χρηματοδοτικών εργαλείων, τόσο από το ελληνικό κράτος όσο και από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
Έτσι αποφασίστηκαν:
1. Η βελτίωση – συμπλήρωση του καταστατικού του Climanet
2. Η νομική του κατοχύρωση, προκειμένου το Δίκτυο να αποκτήσει και νομική οντότητα.
3. Να διασφαλιστεί κοινού ενεργειακού χώρου στο δίκτυο ηλεκτρισμού για την προώθηση των απαραίτητων επενδύσεων ΑΠΕ. Αυτό θα επιτευχθεί με υποβολή αιτήματος άμεσα στο αρμόδιο Υπουργείο.
4. Να διαμορφωθεί ένα στοχευμένο πρόγραμμα «Εξοικονομώ για τους έξι Δδήμους
5. Να συνδιαμορφωθεί μια κοινή μεθοδολογίας καταγραφής και μέτρησης της μείωσης των ρύπων
6. Να λειτουργήσει μια ενιαία πλατφόρμας παρακολούθησης των κλιματικών συμφώνων κάθε Δήμου, προκειμένου να υπάρχουν άμεσα και μετρήσιμα αποτελέσματα των παρεμβάσεων που θα υλοποιηθούν στο πλαίσιο του προγράμματος των 100 κλιματικά ουδέτερων πόλεων.
Πέμπτη 4 Ιουλίου 2024
Το φαινόμενο της Τουρισμοφοβίας
Δευτέρα 1 Ιουλίου 2024
Τι είναι η ταξιδιωτική ντροπή (travel shame) ;
# Ειρήνη Χατζηαναγνώστου, Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια Δ.Π.Μ.Σ. «ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ», του Πανεπιστημίου Αιγαίου.
Πέμπτη 27 Ιουνίου 2024
Βιώσιμη κινητικότητα (Sustainable Mobility) και Προορισμοί
Τρίτη 25 Ιουνίου 2024
Τι είναι το Placemaking ;
Πέμπτη 2 Μαΐου 2024
Λιέγη: EU City Lab on Food #2
Αυτό το City Lab συνδιοργανώνεται από το EUI και το URBACT και θα πραγματοποιηθεί από το πρωί της 29ης Μαΐου έως το απόγευμα της επόμενης ημέρας.
Φιλοξενείται στη Λιέγη του Βελγίου, οι συμμετέχοντες θα είναι ευπρόσδεκτοι από όλη την Ευρώπη.
Η εκδήλωση θα επικεντρωθεί στις δημόσιες προμήθειες για περισσότερα τοπικά, εποχικά και βιώσιμα τρόφιμα. Μέσω συζητήσεων και ανταλλαγής γνώσεων, θεματικών συνεδριών, και ομαδικών δραστηριοτήτων, η εκδήλωση στοχεύει να διερευνήσει πώς οι δημόσιες προμήθειες μπορούν να αποτελέσουν μοχλό για τη βιωσιμότητα της μετάβασης των τοπικών συστημάτων τροφίμων στις ευρωπαϊκές πόλεις.
Αυτό το City Lab είναι μια μοναδική ευκαιρία:
- Μάθετε πώς η Λιέγη κατάφερε να μάθει από ομότιμες πόλεις και να υιοθετήσει νέες καλές πρακτικές στον τομέα της ομαδικής σχολικής τροφοδοσίας, ως μέρος του Δικτύου Μεταφοράς URBACT BioCanteens#2
- Ανακαλύψτε τις προσεγγίσεις που πειραματίστηκαν από άλλες πόλεις της ΕΕ για την προώθηση των δημόσιων προμηθειών ως μοχλού αειφορίας στα τοπικά συστήματα τροφίμων.
- Επισκεφθείτε τοποθεσίες στη Λιέγη και ανταλλάξτε εμπειρίες με ντόπιους σχετικά με τη βιωσιμότητα των τροφίμων σε όλη την πόλη, τις δράσεις συμμετοχής των πολιτών και τις κοινότητες μάθησης
- Βελτιώστε την κατανόησή σας για το τοπίο της ΕΕ γύρω από τα τοπικά συστήματα τροφίμων
- Φέρτε πίσω στο σπίτι εμπνευσμένα μαθήματα και συγκεκριμένα εργαλεία για να τονώσετε τη μεταμόρφωση στην πόλη σας
Η εκδήλωση θα συγκεντρώσει εκπροσώπους των πόλεων και εμπειρογνώμονες αστικής πολιτικής από όλη την Ευρώπη που εργάζονται για την πράσινη μετάβαση των τοπικών συστημάτων τροφίμων.
Η εκδήλωση της Λιέγης είναι η δεύτερη από μια σειρά τριών εργαστηρίων πόλεων της ΕΕ για τοπικά συστήματα τροφίμων:
- Το εργαστήριο πόλεων της ΕΕ #1 για την αλλαγή των συνηθειών για ένα υγιεινό και βιώσιμο σύστημα διατροφής πραγματοποιήθηκε στο Mouans-Sartoux της Γαλλίας, στις 21-22 Μαρτίου 2024. Ρίξτε μια ματιά στο φωτογραφίες
- Ο τόπος και η ημερομηνία του EU City Lab #3 για τη βιώσιμη χρήση γης για τα αγροδιατροφικά προϊόντα θα ανακοινωθούν σύντομα.